Pigus draudimas kompiuteriui

Tai visada atsitinka, nori to ar ne, saugaisi ar nelabai. Kompiuteris užgęsta kaip vėlinių žvakelė. Nors visiškai nesu kompiuterių remonto specialistas, dažnai žmonės kreipiasi pagalbos, matyt manydami, kad jei jau sėdžiu prie kompiuterių jau 20 metų, tai turiu išmanyti absoliučiai viską, kas su jais susiję. Todėl viskas, kas rašoma toliau yra ne iš kokios knygos, o iš patirties.

  1. Jei įsigijote naują brangų kompiuterį, būtinai įsigykite ir nenutraukiamos srovės šaltinį, liaudies vadinamą akumuliatoriumi arba „upsu“. Jų yra apstu visai nebrangių. Daug kas klaidingai įsivaizduoja UPS paskirtį – mano, kad jei žaidžia su kompiuteriu ar šiaip naršo po internetą, tai jis nereikalingas, nes dingus elektrai „nieko svarbaus nepraras“. UPS ne tik tiekia srovę kelias minutes, kad galėtumėte išsaugoti darbus elektrai dingus – svarbiausia, kad UPS lygina srovę nuolat apsaugodamas mikroschemas ir diskų įrenginius nuo mirtinų technikai srovės šuolių ar duobių.
  2. Jei UPSo nenaudojate, ir jūsų operacinė sistema tiesiog nebeužsiveda, neskubėkite jo vežti į garantinį ar „meistriukams“. Labai dažnai jį galima atgaivinti su Windows CD. Pakanka BIOS nurodyti, kad kompiuteris krautųsi iš optinio disko, paleisti jį su Windows CD viduje ir pasikrovus sistemai paleisti Recovery Console (klavišas R). Komanda FIXBOOT iš naujo įrašo operacinės sistemos krovimosi parametrus. Belieka tik perkrauti kompiuterį (išėmus CD). Toks metodas, deja, nerekomenduotinas kai viename diske yra įrašytos kelios operacinės sistemos (Windows ir Linus, pavyzdžiui). Man toks pokštas padeda 60% atvejų – ir tada, kai nebepadeda Safe Mode ar „paskutinės geros konfigūracijos“ krovimas.
  3. Laptop

    Laptop
    Laptop


  4. Tam, kad galėtumėte visada atgaivinti savo Windows sistemą (nors tai tinka bet kokiam kompiuteriui) ar iš naujo ją įdiegti, būtinai pasidarykite operacinės sistemos CD kopiją, ir naudokite tiktai ją, o ne originalą. Ant Windows CD parašyta „Do not make illegal copies of this software“, bet tai ne mums – kopijos darymas tam, kad ją naudojant originalas išliktų nepažeistas subraižymų ar dėmių, nėra joks nusikaltimas. Tą patį vertėtų padaryti su visais brangiais jums CD ir DVD. Aš stengiuosi visus originalus laikyti lentynoje jų visiškai nenaudodamas (nebent tik kopijoms padaryti, kai naudojama susidėvi). Ši operacija kiek sudėtingesnė, jei kopijuojamas diskas turi kokią nelemtą apsaugą – tokiu atveju rekomenduočiau kopiją daryti su Daemon Tools, kuri daugumą apsaugų įveikia be vargo. Taigi nors diskų kopijavimas ir platinimas yra intelektinės nuosavybės vagystė, kopijos pasidarymas sau, kad nenukentėtų originalas, yra ne didesnė nuodėmė, kaip knygos įvilkimas, kad skaitant nesusiteptų viršelis. Visa tai tik todėl, kad iš programos gamintojo naujo disko savąjį sugadinę tikrai negausite – nebent Jungtinėse Valstijose, bet ne Lietuvoje, kur firmų atstovybės labiau primena garbės konsulatus.
  5. Jei jūsų kompiuteris veikia, bet ima kvailioti – lužta be priežasties, neįrašo ar neperskaito kokio failo, nebeskaito anksčiau normaliai skaitytų CD ar DVD, nemanykite, kad tai būtinai viruso darbas. Nors požymiai pirmiausiai primena virusą, sugadintą CD ar pažeistą kietąjį diską, labai dažnai chaoso priežastis yra nusibaigęs atmintinės lustas. Paveikslėlyje matyti kritiniais atvejais labai naudinga programėlė Memtest86. Ji padeda patikrinti, ar dėl elektros svyravimų ar išsijungimų nenukentėjo kuris nors iš jūsų kompiuterio DIMM atminties blokų. Beje, net jei Memtest rodo klaidas (raudoname fone bėgančias eilutes), nebūtina iš karto pirkti naujų atminties blokų – pasitaiko, kad dėl sutrenkimo jie tiesiog iššoka iš lizdų. Pirmoji pagalba tokiu atveju – visus juos tvarkingai išimti, švariai nuvalyti kontaktų eiles ir atidžiai sudėti atgal.
  6. Galiausiai patikrinkite visus laidus. Nors gal nuo to reikėjo pradėti. Apskritai sveika turėti visokių atsarginių kompiuterio laidų: elektros, USB, vidinių EIDE kaspinų ir S-ATA juostelių, tinklo ir telefono laidų, ypač jei naudojatės ne belaidžiu internetu. Panašiai kaip ir su atminties lustais, kompiuterio korpuse nuo smūgių kartais atsipalaiduoja laidų jungtys, tad ištikus bėdai jas pirmiausia ir reikėtų patikrinti. Na, o priminti apie tai, kad patikrintumėte, ar kompiuteris apskritai įjungtas į elektros lizdą, manau nereikia :)


Pigus draudimas kompiuteriui
Rate this post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*